Strona głównaOpieka nad ciężarnąOpieka nad ciężarną gabinecie dr Sztenca

Opieka nad ciężarną gabinecie dr Sztenca

Podstawowe informacje o prowadzeniu ciąży
Zapewniamy całościową opiekę w ciąży i przygotowanie do porodu.
Pacjentki mają w gabinecie pobierany materiał do badań laboratoryjnych, oraz wykonywane podstawowe badania laboratoryjne (w ciągu kilku minut przed umówioną wizytą).
Przed wizytą u lekarza ciężarną zajmuje się położna, która zbiera wywiad, dokonuje pomiarów wagi, ciśnienia krwi i pobiera materiał  do badań laboratoryjnych (krew, mocz).
Po kilku minutach z wynikami badań ciężarna trafia do lekarza. Po uzupełnieniu wywiadu następuje badanie ginekologiczno-położnicze przez lekarza, na fotelu ginekologicznym.
Zalecamy schemat badań z dnia zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 września 2010 r.   w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych
z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Stosujemy własny wzór karty ciąży uwzględniający powyższe zalecenia. ponadto rutynowo przy każdej wizycie wykonujemy badanie pH wydzieliny pochwowej. Rutynowym elementem badania ciężarnej jest również  badanie  szyjki macicy sondą przezpochwową (ocena długości szyjki i ewentualnego rozwiernia ujścia wewnętrznego ). Na miejscu wykonywane są badania USG rozwoju ciąży i anatomii płodu. Każde badanie w ciąży jest zapisywane na dysku twardym i archiwizowane jako dokumentacja medyczna. Na życzenie pacjentki kopia badania USG może być nagrana na płytę DVD.
Zajmujemy się zarówno tzw ciążą fizjologiczną jak i ciążą wysokiego ryzyka. Dzięki doświadczeniu, zapleczu laboratoryjnemu i wysokiej klasy sprzętowi USG z opcją color doppler, możliwe jest wczesne wykrywanie zagrożeń w ciąży.
Mamy możliwości i doświadcznie w leczeniu niewydolności cieśniowo-szyjkowej. W przypadku niewydolności szyjki i zagrożenia porodem przedwczesnym stosujemy założenie krążka, pozwalające na uniknięcie zakładania szwu okrężnego na szyjkę w szpitalu. Rozpoznanie stawiamy na podstawie oceny długości szyjki macicy oraz ewentualnego rozwierania ujścia wewnętrznego w ocenie USG sondą przezpochwową.